Biyografi

Alper Afşin ÖZDEMİR

Türkiye E-Spor Federasyonu Kurucu Başkanı


1985 yılında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde doğdu. İlkokul ve ortaokul eğitimimin bir kısmını doğduğu şehirde tamamladıktan sonra Türkiye’ye gelip Eyüboğlu Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonrasında ise Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi.

İş hayatına aile şirketi Progem’de atılan Özdemir; birçok inşaat ve müze projesinin hayata geçirilmesinde aktif rol üstlendi.

2011 Mart ayında Hakan Baş ile beraber Krombera markası ile dijital pazarlama alanına adım attı. Krombera, Wired UK Hottest Startups of Europe listesinde tek ajans olma başarısını ve TOBB tarafından üst üste 2 kez Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 firması arasına girme başarısını gösterdi. 2013 yılında Hakan Baş ile beraber Krombera’ya kardeş 2 ajans daha hayata geçirdi. Anibera Animasyon Ajansı ile Türkiye’nin ilk animasyon sinema filmi ‘Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu’nun yapımcısı oldu. Anibera, Doru başta olmak üzere bir çok marka yaratarak Türkiye’nin öncü animasyon stüdyolarından biri olarak yoluna devam ediyor. Berabera İletişim Ajansı ise birçok ulusal ve uluslararası markaya hizmet etmeye devam ediyor.

Ajans yapılanmalarının yanı sıra içerisinde Kripton, Bitlo gibi markaların bulunduğu farklı firmaların yatırımcısı olan Özdemir; aynı zamanda Fenerbahçe Kongre Üyesi, Endeavor Danışma Kurulu Üyesi, evli ve 1 çocuk babasıdır.

E-Spor’un hem dünyadaki hem de Türkiye’deki gelişimini yakından takip eden Alper Afşin Özdemir; dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün daha büyük bir pazar haline gelen E-Spor’un ülkemizde hak ettiği konuma gelmesi, yeni sporcuların yetiştirilmesi ve E-Spor bilincinin yükseltilmesi çalışmalarında bulunmaktadır. Özdemir 2018 yılında resmi olarak kurulan Türkiye E-Spor Federasyonu’nun da Kurucu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

    Branşlar